Що ж таке сутність? Вводимо поняття. Модель «Сутність-зв'язок»
Продовжуємо працювати над темою «БАЗИ ДАНИХ». Спочатку необхідно розробити модель предметної області, для якої створюється ця БД.У ній вказуються типи об’єктів, що будуть включені до бази даних, та зв’язки між ними. Отже, я сама створю приклад моделі предметної області «Салон краси».(Див.малюнок)
У прямокутниках записані назви типів об’єктів (груп об’єктів) предметної області, стрілки вказують на зв’язки між ними, а написи біля стрілок описують ці зв’язки. Майстер салону заздалегідь опрацьовує Журнал записів клієнтів та організовує процес надання процедур, готує для кожного клієнта свою процедуру згідно протоколу надання процедур. Також він складає кошторис процедури та надає чек на оплату.Різні клієнти потребують різних процедур, тож вони отримують РІЗНІ ТИПИ ПРОЦЕДУР, згідно рекомендацій майстра салону. Також, постійні клієнти мають різні картки на знижку, згідно частоті відвідувань та сумі грошей, виплачених салону. Також на свята та під час проведення акцій клієнти отримують бонуси.
Тип об’єкта предметної області називають сутністю. Сутностями розглянутої вище предметної області є Клієнти, Майстер, Журнал записів, Рахунок, Салон краси. Сутності є сукупностями однотипних об’єктів. Наприклад, сутність Салон краси може складатися з декількох салонів краси, що належать одній мережі салонів.Окремі об’єкти сутності називаються екземплярами сутності.
Сутність має як мінімум один екземпляр.
Отже, можна охарактеризувати так: Сутність предметної області – це тип реального або уявного об’єкта предметної області.
При подальшій формалізації моделі словесний опис зв’язків між сутностями замінюють на їх умовні позначення відповідного типу. За множинністю виділяють такі типи зв’язків:
-один до одного (позначається як 1:1), коли одному екземпляру однієї
сутності відповідає один екземпляр іншої сутності. Для наведеного прикладу такий зв’язок є між сутностями Майстер і Журнал записів, якщо кожен Майстер використовує один Журнал записів, який не використовують інші Майстри;
-один до багатьох (позначається як 1:М, де М – від англ.Many – багато), коли одному екземпляру однієї сутності може відповідати кілька екземплярів іншої сутності. Для наведеного прикладу такий зв’язок можливий між сутностями Майстер та Клієнт, коли кожен Майстер салону здійснює обслуговування сукупності Клієнтів одного або кількох Салонів і при цьому немає Майстрів, які обслуговують одних і тих самих Клієнтів;
-багато до одного (позначається як М:1), коли кільком екземплярам однієї сутності відповідає один екземпляр іншої сутності. Цей тип зв’язку є протилежним до зв’язку один до багатьох. Наприклад,якщо розглянути зв’язок між сутністю Клієнт і сутністю Салон, то тип зв’язку буде багато до одного, а якщо розглядати зв’язок між сутностями Салон і Клієнт, то тип зв’язку буде один до багатьох;
-багато до багатьох (позначається як : або М:М), коли кільком екземплярам однієї сутності можуть відповідати кілька екземплярів іншої сутності. У розглянутому прикладі такий зв’язок є між сутностями Клієнт та Спа процедури – багато Клієнтів отримують багато різних Процедур.
Зв’язки між сутностями класифікують також за повнотою. За цією
класифікацією виділяють зв’язки, в яких:
---кожний екземпляр однієї сутності обов’язково пов’язаний з одним чи
кількома екземплярами іншої сутності. Наприклад, зв’язок між сутностями Салон і Клієнт передбачає, що кожен Клієнт належить до певної групи і кожна група складається з певної групи Клієнтів;
---- кожний екземпляр однієї сутності не обов’язково пов’язаний хоча б з
одним екземпляром іншої сутності.
Наведену тут модель предметної області називають моделлю «сутність–зв’язок», або ER-моделлю, або ER-діаграмою (англ. Entity-Relationship – сутність (об’єкт)–зв’язок (відношення)). Під час створення ER-моделі використовуються спеціальні позначення типів сутності, властивостей екземплярів сутностей, зв’язків та ін. Набір таких умовних позначень називають нотацією (англ. notation – позначення, зображення умовними знаками).
Розглянемо основні елементи однієї з нотацій.
Побудуємо модель «сутність–зв’язок» для предметної області Кінотеатр, у якій розглянемо дві сутності: Глядач і Квиток. Кожен глядач, який прийшов у кінотеатр, має квиток. Двох однакових квитків, як і двох однакових глядачів, не існує.
У сутності Глядач для даної моделі розглянемо дві властивості: Прізвище та Ім’я, а у сутності Квиток – п’ять: Дата, Час, Ряд, Місце та Номер квитка. Між сутностями Глядач і Квиток існує зв’язок – Має. За множинністю це зв’язок один до одного. На це вказують позначення над лініями зв’язку біля прямокутників сутностей. За повнотою цей зв’язок є обов’язковим для сутності Глядач (для того щоб бути присутнім на сеансі, глядач повинен мати квиток) і не обов’язковим для сутності Квиток (оскільки не всі квитки можуть бути розпродані, і тоді вони залишаться в касі та не потраплять до глядача).
Ось і все наразі.До нових зустрічей! P.S.Ще у Фотошопі попрактикувалася! Яка все ж таки корисна ця інформатика.
iuyh
ОтветитьУдалить